Пізнавально-освітній проєкт «Мій Крим» презентований у Києві

Пізнавально-освітній проєкт «Мій Крим» презентований у Києві
Під час обговорення фільму «Мій Крим». Фото: Суспільне мовлення
Пізнавально-освітній проєкт «Мій Крим» презентований у Києві
Один з плакатів інформаційного шторму Кримськотатарського ресурсного центру
Пізнавально-освітній проєкт «Мій Крим» презентований у Києві
Пізнавально-освітній проєкт «Мій Крим» презентований у Києві
11.08.2023
Оцініть статтю: 
(58 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

«Мій Крим» — у «Кримському домі» презентували документально-освітній фільм про корінні народи України, створений Координаційним центром мовлення національних спільнот і корінних народів Суспільного мовлення. Подія присвячена Міжнародному дню корінних народів світу, запровадженому Генасамблеєю ООН, що майже три десятиріччя відзначають 9 серпня. Цього дня віддають належне багатству культур корінних народів та особливому внеску, що вони роблять у сім’ю народів світу. 

Драматичні та правдиві історії героїв стрічки — кримчаків зі Львова, караїмів з Галича та кримських татар з Києва, що поколіннями зберігали власну релігію, мову та культуру, — показують, як росіяни роками нівелюють одну зі складових української ідентичности — мультикультурність.

У фільмі «Мій Крим» актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв читає вірш «Як ми будували свої доми», написаний Сергієм Жаданом

Як повідомляє «Суспільне мовлення», разом з героями фільму глядач долає складний шлях їхніх родин роками забуття та геноциду, відчуває дух опору, що допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати традиції та віднаходити місце у світі.

«Мені соромно, що значну частину свого життя я не знала майже нічого про корінні народи України. Інформації про них не було у шкільних підручниках, і ця тема не ставала предметом різних обговорень. Їхні життя, культура, мова замовчувались і навмисно „розмивались“. Нині корінні народи закріплені офіційно в українському законодавстві, і це є одним з елементів деокупації півострова, проте глибших історій про ці народи для їхнього пізнання й розуміння в українському суспільстві бракує. Герої цього фільму є носіями історій, через калейдоскоп яких ми можемо побудувати ширшу картину й позбутися пробілів у своїх знаннях, розуміючи, хто справжні брати», — каже продюсерка та керівниця проєкту Анастасія Гудима.

«Страшну реальність, з якою зіштовхуються українці починаючи з 2014-го року, декілька разів пережили корінні народи у Криму: вимушені депортації, геноцид, окупація, неможливість повернути собі свій дім, свою землю та обійняти рідних. „Мій Крим“ — проєкт про історію трьох народів, про втрати та забуття, про культуру та бажання бути там, де живе твоє серце», — розповідає авторка та режисерка фільму Олена Кривенко.

Представник киримли (кримських татар) Ділявер Осман, караїмка Наталія Марткович та кримчак В’ячеслав Ломброзо поділилися історіями своїх родин та розказали, як вони зберігають національні традиції.

Фільм знайомить глядачів із побутом, мовою, кухнею, релігійним життям корінних народів, а також із проблемою їхньої депортації з Криму та примусової асиміляції. Наслідки репресій 1940-х років дуже вплинули на зменшення чисельности корінних народів, передусім караїмів і кримчаків. Так, на підконтрольній Україні території нині живуть лише 4 родини кримчаків.

Після анексії Криму та повномасштабного вторгнення РФ багато представників корінних народів знову мусять тікати від переслідувань і мріяти про повернення додому. Водночас проєкт Суспільного «Мій Крим» — це історія перемоги тих, хто всупереч системі, попри невелику чисельність та утиски не одне сторіччя завдяки згуртованості змогли зберегти національну культуру у власних родинах.

«Розуміння втрати Криму для українців змінювалося: від утрати любих серцю місць відпочинку у 2014-му до втрати цілих рідних вулиць та ритуалів, яких нас позбавили після початку повномасштабного вторгнення у 2022-му. А зараз, з фіксацією масових викрадень українських дітей, ми є на порозі усвідомлення втрат, яких зазнавали пригноблені народи: коли в тебе немає жодного шансу дізнатися, ким були твої рідні, та ким мав би бути ти. Історії про виживання корінних народів для українців надзвичайно важливі, бо вони нагадують про давню російську традицію знищення та поневолення всіх, хто виявляє інакшість у способі життя. Нам варто знати ці історії, аби не мати ілюзій у сценаріях майбутнього», — переконана Марія Фрей, членкиня правління «Суспільного», відповідальна за новини та регіональне мовлення.

Тизер фільму можна переглянути на YouTube-каналі «Перший».

Також напередодні Міжнародного дня корінних народів світу Кримськотатарський ресурсний центр розпочав інформаційний «шторм» у соцмережах, закликавши небайдужих стати частиною кампанії «Корінні народи мають значення для України». Розміщуючи на своїх ресурсах тематичні плакати, КРЦ пропонує тим, хто долучається, поширити їх на своїх акаунтах, позначивши публікацію хештегом #LIBERATECRIMEA:

«Ми повинні розуміти, що наше багатство — у різноманітті, але, на жаль, уже дев’ятий рік поспіль корінні народи живуть в умовах війни. Мало того, батьківщину корінних народів, Крим, Росія використовує як плацдарм для військової техніки та бомбардувань України. Наразі в такий складний час для всієї України важливо продовжувати боротьбу разом. Український, кримськотатарський, караїмський та кримчацький народи мають одну мету: жити у вільній, цілісній та незалежній Україні та разом робити все для перемоги України!».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.