12 січня — день народження кримськотатарської Вікіпедії

12 січня — день народження кримськотатарської Вікіпедії
12.01.2016
Оцініть статтю: 
(373 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У січні Вікіпедія святкує дні народження аж трьох своїх сегментів: 12 січня — кримськотатарськї Вікіпедії, 15 січня — англійської Вікіпедія, а 30 січня — розділ Вікіпедії українською.

Офіційним Днем народження кримськотатарської Вікіпедії вважається 12 січня 2008 року. Ініціатором створення проекту став мешканець Москви Олександр Горяїнов, що етнічно не був киримли, однак доволі добре володів кримськотатарською мовою. Статті розділу вирішено було передавати за допомогою латинського алфавіту, затвердженого на II Курултаї кримськотатарського народу, і вже наступного дня новостворений сегмент Вікіпедії містив більше 500 статей. Загалом же, за 8 років існування сегменту кримськотатарською було створено близько 4,5 тисяч статей, більша частина з яких побачила світ в період з грудня 2012 по травень 2014 року.

Після анексії Криму Росією зацікавленість у поширенні вільних знань серед кримських татар значно знизилася, адже киримли вчергове постали перед проблемою протистояння окупації своїх земель, тож гуманітарні питання відійшли дещо на інший план. Проте немає лиха без добра. Події в Криму та на сході України врешті-решт зняли полуду з очей кримських татар та українців «з материка», що збагнули необхідність спільних дій задля досягнення власних цілей. Одна з них — повернення національної ідентичності кримських татар, що протягом більш ніж чотирьох десятиліть руйнувалася радянською тоталітарною машиною. Відновлення традицій, звичок, історичних спогадів та, перш за все, розповсюдження рідної для кримських татар мови — ось ті аспекти, які мають стати наріжним каменем співпраці двох народів на гуманітарній ниві. І саме Вікіпедія може бути інструментом, що дозволить втілити у життя ініціативи з популяризації кримськотатарської мови серед молоді та закласти фундамент для створення серйозного інформаційного поля кримськотатарською.

Справа ця нелегка і потребує величезних зусиль з обох боків. Незважаючи на це, сподіваємося, що свій другий десяток кримськотатарський розділ Вікіпедії розпочне зовсім з іншими показниками та тенденціями до розвитку. Час на виправлення ситуації є. Важливо його не згаяти, — йдеться в публікації на «Вікімедіа Україна».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.