У Києві проходить виставка кримськотатарського мистецтва в музеї Івана Гончара

У Києві проходить виставка кримськотатарського мистецтва в музеї Івана Гончара
У Києві проходить виставка кримськотатарського мистецтва в музеї Івана Гончара
У Києві проходить виставка кримськотатарського мистецтва в музеї Івана Гончара
У Києві проходить виставка кримськотатарського мистецтва в музеї Івана Гончара
20.04.2014
Оцініть статтю: 
(351 оцінка)
oleg
Зображення користувача oleg.

У Києві в приміщенні національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» у ці дні проходить виставка «Мистецтво кримських татар». З експонатами виставки можна ознайомитися на протязі цілого тижня до 14 квітня.

Київське Земляцтво кримських татар, кримськотатарське об'єднання майстрів «Чатир-Даг» і творча студія «Ель-Чеберя» відкрили 5 квітня спільну виставку. Назва проекту - «зінджир», в перекладі з татарського «Ланки ланцюга». Організатори кажуть , що «ланки ланцюга» - це любов до своєї батьківщини, відгомін болю дивно талановитого народу, який зберігає відданість корінній культурі.


«Привід для відкриття виставки не урочистий, ми всі це розуміємо, але саме зараз вона актуальна і важлива, - повідомляє Таміла Ташева, громадська активістка і одна з організаторів ініціативи «Крим SOS».


«Зінджир багато що означає для культури кримськотатарського народу. Це одна з головних святинь релігії, освіти і культури . Йдеться про Зінджирли-медресе, що є храмом науки, найстаріший в Європі, розташований в Бахчисараї», - продовжує вона.


В експозиції представлено близько ста творів кримськотатарського декоративно-прикладного мистецтва: керамічні панно і настінні тарілки, батик-панно, гончарний посуд, розпис по склу, різьба по дереву, кавові столики, ювелірні прикраси, срібна філігрань, вишивка шовком, золоте шиття, пластика малих форм, фігурки людей в народних костюмах і традиційні іграшки.


Окупована Батьківщина


Виставковий проект звертає увагу на важке становище жителів кримськотатарського народу в окупованому Криму. На виставці представлені роботи майстрів творчого об'єднання «Чатир-Даг». Серед них керамісти та художники Рустем Скібін, Ельдар Гусенов, Мамут Чурлу, вишивальниця Хатідже Юнусова, ювелір Айдер Асанов та інші. Рустем Скібін - один з організаторів виставки в Києві.


У Рустема в Криму своя майстерня і невеликий культурний центр. Він змушений був залишити Крим. Зараз Рустем живе в Києві у друзів. Перевіз на збереження свою колекцію картин, зберігши від мародерства і знищення.


«Остання депортація кримських татар 1944 принесла значну втрату народним ремеслам. Нам доводиться відновлювати все донині. А тепер російська окупація... На початку 1990 -х ми змушені були відроджувати забуте. Якщо ми продовжимо втрачати культурну спадщину, можна говорити про часткову втрату самоідентичності» - розповідає Рустем.


Мистецтвом кримських татар цікавляться не тільки в Україні. Журналістка з Англії Лілі Хайд написала книгу «Dream Land» про депортацію і репатріацію кримських татар.


Виставка - благодійна акція. Вартість вхідного квитка: для дорослих - 15 гривень, для дітей та пенсіонерів - 3 гривні. Ці кошти, а також добровільні пожертвування підуть на нові проекти кримськотатарської культури. Виставка працюватиме до 14 квітня щодня, крім понеділка з 10:00 до 17:30.


Собкор

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.